Kategoria

Kredyt Studencki


Kredyt Studencki - pytania
Autor: kredyt-studencki | Kategorie: Kredyt Studencki 
Tagi: kredyt studencki  
02 listopada 2007, 00:34

11. Czy będę mógł pobierać kredyt studencki także po obronie pracy licencjackiej jeśli zamierzam podjąć uzupełniające studia magisterskie?
Jeśli przerwa pomiędzy studiami licencjackimi i magisterskimi wynika z organizacji studiów - podczas studiów magisterskich będziesz mógł pobierać kredyt na dotychczasowym zasadach bez konieczności składania ponownie dokumentów. Rozpoczynając uzupełniające studia magisterskie należy złożyć podanie z prośbą o przedłużenie wypłaty rat kredytu w związku z kontynuacją studiów. (Obowiązkowo należy dołączyć kopie dyplomu ukończenia studiów I stopnia oraz podpisać aneks do umowy)

12. Co to jest pożyczka studencka?
Możliwość przyznawania pożyczek studenckich jest zapisana w ustawie, ale nie są one wypłacane. Pożyczki - według ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich - różnią się od kredytów źródłem pochodzenia środków finansowych, które są wypłacane studentom. Pożyczki byłyby wypłacane wprost z budżetu państwa. Natomiast kredyty są wypłacane przez banki komercyjne, a budżet państwa spłaca całość (a potem część) odsetek od kredytów. Z tej samej puli środków finansowych można "obsłużyć" kilka razy więcej kredytów niż pożyczek, a dla studenta jest nieistotne skąd pochodzą pieniądze, które otrzymuje. W roku akademickim 2004/2005 pożyczki nie będą wypłacane - jak zresztą od początku istnienia systemu kredytów i pożyczek studenckich.

14. Skąd mam wiedzieć czy dochód na osobę w mojej rodzinie będzie uprawniał mnie do otrzymania kredytu?
Dowiesz się o tym dopiero po zakończeniu akcji przyjmowania wniosków o kredyt przez banki. Wówczas zostanie stworzona lista wszystkich chętnych, która będzie uszeregowana "od najmniejszego do największego" dochodu na osobę w rodzinie. Kredyt dostaną osoby, które nie przekroczą progu ustalonego przez ministra . Można się spodziewać, że informacja o wysokości dochodu na członka rodziny uprawniająca do otrzymania kredytu będzie ogłoszona w połowie grudnia, a pierwsze kredyty zostaną wypłacone tuż przed Wigilią. Oczywiście, z wyrównaniem za październik i listopad.

15. Czy mam szansę na otrzymanie kredytu, jeżeli dochód na osobę w mojej rodzinie tylko nieznacznie przekroczył limit wyznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej?
Niestety, nie. Gdyby bank udzielił Ci kredytu nie dostałby w takiej sytuacji zwrotu odsetek z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Nie przewidziano także trybu odwoławczego w takich sytuacjach.
Kredyt Studencki - podstawy
Autor: kredyt-studencki | Kategorie: Kredyt Studencki 
Tagi: kredyt studencki  
28 października 2007, 10:53
Co to są kredyty studenckie?

Kredyt studencki został wprowadzone w 1998 roku jako element rozszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Kredyt studencki udzielany jest przez banki komercyjne z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa. Wprowadzenie kredytów, przy wykorzystaniu kapitałów, będących w dyspozycji banków, pozwala na efektywniejsze zwiększenie pomocy materialnej dla studentów.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

O kredyt ten mogą się ubiegać wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i tryb studiów (stacjonarny, niestacjonarny), pod warunkiem, że rozpoczną studia przed ukończeniem 25 roku życia.

W wyniku zmian w przepisach dokonanych w 2004 roku, o kredyt mogą się ubiegać także:

uczestnicy studiów doktoranckich, słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi, słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi.

Na jaki okres udzielane są kredyty studenckie?

Kredyty studenckie są udzielane na okres studiów, w tym studiów doktoranckich. Kredyt jest wypłacany maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich - przez okres 4 lat. Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim, zaś miesięczna transza kredytu wynosi 600 zł.

W 2006 r. wprowadzono możliwość wnioskowania do banku o ratę kredytu w wysokości 400 zł. Zmiana ta dotyczy tylko nowoudzielanych kredytów i tylko tych banków, które wyrażą na to zgodę. Od roku akademickiego 2007/2008 niższą ratę kredytu będzie można otrzymać we wszystkich bankach.

Kiedy rozpoczyna się spłata kredytu studenckiego?

Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata od daty ukończenia studiów i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres pobierania kredytu. Wysokość oprocentowania kredytu studenckiego spłacanego przez kredytobiorcę wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Na wniosek kredytobiorcy bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy.

W jakich przypadkach kredyt studencki może być umorzony?

Kredyt jest umarzany w 20% kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuacja życiową (choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (niepełnosprawność).