Kategoria

Kredyty Studenckie


Kredyty Studenckie - pytania
Autor: kredyt-studencki | Kategorie: Kredyty Studenckie 
Tagi: kredyty studenckie  
02 listopada 2007, 00:37

22. Co się dzieje jeśli kredyty studenckie pobierane są, a studenci nie zaliczą semestru?
Jeśli nie zaliczysz semestru i nie wynika to z przyczyn zdrowotnych lub ważnych przyczyn losowych potwierdzonych przez szkołę wyższą, bank zaprzestaje wypłacania rat kredytu. Spłata pobranego kredytu rozpoczyna się pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu w którym upłynął termin złożenia zaświadczenia szkoły wyższej potwierdzającego fakt bycia studentem (czyli 1 maja lub 1 grudnia). W tym dniu zaczynają być naliczane odsetki od pobranego kredytu i są one wyższe od "normalnych". Oprocentowanie wynosi 75% stopy redyskonta weksli NBP (a nie 50% jak po ukończeniu studiów).
Zaświadczenie takie student zobowiązany jest przedstawiać bankowi w terminie do 31 marca i 31 października każdego roku, do czasu ukończenia studiów.

23. Co się stanie jeśli spóźnię się z przedstawieniem bankowi zaświadczenia szkoły wyższej potwierdzającego że jestem studentem?
Jeśli nie przedstawisz wymaganego zaświadczenia do 31 marca lub 31 października bank zaprzestaje wypłacania rat kredytu. Wznowienie wypłat może nastąpić w miesiącu następującym po miesiącu w którym przedstawisz bankowi zaświadczenie. Raty kredytu których - z powodu zwłoki - nie zainkasowałeś przepadają.

24. Czy kredyt przestanie być wypłacany jeśli zmienię uczelnię?
Nie. Musisz tylko pamiętać o dostarczeniu zaświadczenia z nowej szkoły wyższej potwierdzającego, że jesteś studentem kolejnego semestru - zawsze przed 31 marca i 31 października.

25. Co się dzieje jeśli student zostanie zawieszony w korzystaniu z praw studenta na podstawie orzeczenia komisji dyscyplinarnej?
W takiej sytuacji bank zaprzestaje wypłacania rat kredytu. Wznowienie wypłat może nastąpić w miesiącu następującym po miesiącu w którym przedstawisz bankowi odpowiednie zaświadczenie. Raty kredytu, których nie zainkasowałeś przepadają.

26. Czy można zrezygnować z kredytu?
Tak. W każdej chwili możesz wystąpić do banku z wnioskiem o zaprzestanie wypłacania kredytu.

27. Czy tracę prawa do kredytu jeśli przerwę studia uzyskując urlop dziekański?
Jeśli dostaniesz urlop z przyczyn zdrowotnych, ważnych przyczyn losowych lub w związku ze studiami w uczelni zagranicznej wypłatę kredytu zawiesza się do czasu powrotu na studia.

28. Kto ma szansę na umorzenie kredytu?
Osoba, która ukończyła studia w grupie 5% najlepszych absolwentów szkoły wyższej może liczyć na umorzenie 20% pobranego kredytu.
Kredyt może być częściowo umorzony również w przypadku trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy, a w całości w przypadku trwałej utraty zdolności do pracy. Decyzje w tej sprawie podejmuje Minister Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii Komisji Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Kredyty Studenckie
Autor: kredyt-studencki | Kategorie: Kredyty Studenckie 
Tagi: kredyty studenckie  
02 listopada 2007, 00:29

6. Czy mam gwarancję, że dostanę kredyt jeśli złożę wymagane dokumenty do banku?
Nie masz takiej gwarancji. Kredyty Studenckie wiążą się z wysokością dochodu osoby starającej się o kredyt a także członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, poświadczone odpowiednimi zaświadczeniami z urzędu skarbowego. Im niższy dochód tym większa szansa, że dostaniesz kredyty studenckie. Ponadto musisz pamiętać, że bank dokona oceny Twojej zdolności kredytowej i będzie wymagać zabezpieczenia spłaty kredytu. Wysokość dochodu rokrocznie ustala Minister Edukacji Narodowej i Sportu po zasięgnięciu opinii komisji do spraw kredytów i pożyczek studenckich.

7. Co się stanie jeśli nie uda mi się przedstawić wymaganych przez banki zabezpieczeń kredytu?
Kredyty studenckie są pomocą zwrotną i z uwagi na przepisy Prawa Bankowego banki udzielając kredytu żądają zabezpieczenia jego spłaty. Warunki udzielania poręczeń ustalone zostały w umowie między Ministrem Finansów a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank Gospodarstwa Krajowego może poręczać najuboższym studentom 70 % kwoty kredytu oraz 100 % kwoty kredytu w przypadku studentów będących sierotami lub wychowankami domów dziecka. Formalności związane z uzyskaniem poręczenia kredytu przez BGK załatwiane są bezpośrednio w banku kredytującym. Wnioskodawca nie musi składać jakichkolwiek dokumentów w Banku Gospodarstwa Krajowego
W roku 2001 roku wprowadzono wspierane przez resort edukacji zmiany w przepisach, dające możliwość Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielanie poręczeń spłaty kredytów studenckich. O poręczenie Agencji mogą ubiegać się studenci zamieszkujący na obszarze wsi. W zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu. Poręczenie Agencji w wysokości 100% mogą uzyskać studenci, których dochód na osobę w rodzinie uprawnia do wykorzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Ubiegając się o uzyskanie poręczenia Agencji należy w oddziale banku współpracującego z Agencją przedłożyć następujące dokumenty:

wniosek o udzielenie poręczenia przez ARiMR na wzorze określonym przez ARiMR, dokumenty świadczące o dochodach w rodzinie, zaświadczenie z urzędu gminy o zamieszkaniu na obszarze wsi, zaświadczenie z gminnego ośrodka pomocy społecznej o wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta, kwalifikującego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (dla studentów ubiegających się o poręczenie Agencji w wys. 100%)

W zakresie udzielania poręczeń ARiMR zawarła umowy o współpracy z dwoma bankami:

Bankiem Gospodarki Żywnościowej S.A.,Bankiem Zachodnim WBK S.A.,

 

8. Czy będę musiał składać wniosek o przyznanie kredytu co roku?
Nie. Kredyty studenckie są udzielane na cały okres studiów, natomiast będziesz musiał przedstawić w banku kredytującycm dwa razu do roku zaświadczenie, o kontynuowaniu nauki
( do 31 października oraz do 31 marca ).

9. Czy mogę dostać dwa kredyty studenckie jeśli studiuję na dwóch uczelniach?
Nie. Możesz otrzymać tylko jeden preferencyjny kredyt studencki.

10. Mam 26 lat. Czy mogę dostać kredyty studenckie?
Twój wiek dziś nie ma znaczenia. Jedynym warunkiem jest rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia.