Najnowsze wpisy, strona 1


Kredyt Studencki - pytania
Autor: kredyt-studencki | Kategorie: Kredyt Studencki 
Tagi: kredyt studencki  
02 listopada 2007, 00:34

11. Czy będę mógł pobierać kredyt studencki także po obronie pracy licencjackiej jeśli zamierzam podjąć uzupełniające studia magisterskie?
Jeśli przerwa pomiędzy studiami licencjackimi i magisterskimi wynika z organizacji studiów - podczas studiów magisterskich będziesz mógł pobierać kredyt na dotychczasowym zasadach bez konieczności składania ponownie dokumentów. Rozpoczynając uzupełniające studia magisterskie należy złożyć podanie z prośbą o przedłużenie wypłaty rat kredytu w związku z kontynuacją studiów. (Obowiązkowo należy dołączyć kopie dyplomu ukończenia studiów I stopnia oraz podpisać aneks do umowy)

12. Co to jest pożyczka studencka?
Możliwość przyznawania pożyczek studenckich jest zapisana w ustawie, ale nie są one wypłacane. Pożyczki - według ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich - różnią się od kredytów źródłem pochodzenia środków finansowych, które są wypłacane studentom. Pożyczki byłyby wypłacane wprost z budżetu państwa. Natomiast kredyty są wypłacane przez banki komercyjne, a budżet państwa spłaca całość (a potem część) odsetek od kredytów. Z tej samej puli środków finansowych można "obsłużyć" kilka razy więcej kredytów niż pożyczek, a dla studenta jest nieistotne skąd pochodzą pieniądze, które otrzymuje. W roku akademickim 2004/2005 pożyczki nie będą wypłacane - jak zresztą od początku istnienia systemu kredytów i pożyczek studenckich.

14. Skąd mam wiedzieć czy dochód na osobę w mojej rodzinie będzie uprawniał mnie do otrzymania kredytu?
Dowiesz się o tym dopiero po zakończeniu akcji przyjmowania wniosków o kredyt przez banki. Wówczas zostanie stworzona lista wszystkich chętnych, która będzie uszeregowana "od najmniejszego do największego" dochodu na osobę w rodzinie. Kredyt dostaną osoby, które nie przekroczą progu ustalonego przez ministra . Można się spodziewać, że informacja o wysokości dochodu na członka rodziny uprawniająca do otrzymania kredytu będzie ogłoszona w połowie grudnia, a pierwsze kredyty zostaną wypłacone tuż przed Wigilią. Oczywiście, z wyrównaniem za październik i listopad.

15. Czy mam szansę na otrzymanie kredytu, jeżeli dochód na osobę w mojej rodzinie tylko nieznacznie przekroczył limit wyznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej?
Niestety, nie. Gdyby bank udzielił Ci kredytu nie dostałby w takiej sytuacji zwrotu odsetek z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Nie przewidziano także trybu odwoławczego w takich sytuacjach.
Kredyty Studenckie
Autor: kredyt-studencki | Kategorie: Kredyty Studenckie 
Tagi: kredyty studenckie  
02 listopada 2007, 00:29

6. Czy mam gwarancję, że dostanę kredyt jeśli złożę wymagane dokumenty do banku?
Nie masz takiej gwarancji. Kredyty Studenckie wiążą się z wysokością dochodu osoby starającej się o kredyt a także członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, poświadczone odpowiednimi zaświadczeniami z urzędu skarbowego. Im niższy dochód tym większa szansa, że dostaniesz kredyty studenckie. Ponadto musisz pamiętać, że bank dokona oceny Twojej zdolności kredytowej i będzie wymagać zabezpieczenia spłaty kredytu. Wysokość dochodu rokrocznie ustala Minister Edukacji Narodowej i Sportu po zasięgnięciu opinii komisji do spraw kredytów i pożyczek studenckich.

7. Co się stanie jeśli nie uda mi się przedstawić wymaganych przez banki zabezpieczeń kredytu?
Kredyty studenckie są pomocą zwrotną i z uwagi na przepisy Prawa Bankowego banki udzielając kredytu żądają zabezpieczenia jego spłaty. Warunki udzielania poręczeń ustalone zostały w umowie między Ministrem Finansów a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank Gospodarstwa Krajowego może poręczać najuboższym studentom 70 % kwoty kredytu oraz 100 % kwoty kredytu w przypadku studentów będących sierotami lub wychowankami domów dziecka. Formalności związane z uzyskaniem poręczenia kredytu przez BGK załatwiane są bezpośrednio w banku kredytującym. Wnioskodawca nie musi składać jakichkolwiek dokumentów w Banku Gospodarstwa Krajowego
W roku 2001 roku wprowadzono wspierane przez resort edukacji zmiany w przepisach, dające możliwość Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielanie poręczeń spłaty kredytów studenckich. O poręczenie Agencji mogą ubiegać się studenci zamieszkujący na obszarze wsi. W zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu. Poręczenie Agencji w wysokości 100% mogą uzyskać studenci, których dochód na osobę w rodzinie uprawnia do wykorzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Ubiegając się o uzyskanie poręczenia Agencji należy w oddziale banku współpracującego z Agencją przedłożyć następujące dokumenty:

wniosek o udzielenie poręczenia przez ARiMR na wzorze określonym przez ARiMR, dokumenty świadczące o dochodach w rodzinie, zaświadczenie z urzędu gminy o zamieszkaniu na obszarze wsi, zaświadczenie z gminnego ośrodka pomocy społecznej o wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta, kwalifikującego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (dla studentów ubiegających się o poręczenie Agencji w wys. 100%)

W zakresie udzielania poręczeń ARiMR zawarła umowy o współpracy z dwoma bankami:

Bankiem Gospodarki Żywnościowej S.A.,Bankiem Zachodnim WBK S.A.,

 

8. Czy będę musiał składać wniosek o przyznanie kredytu co roku?
Nie. Kredyty studenckie są udzielane na cały okres studiów, natomiast będziesz musiał przedstawić w banku kredytującycm dwa razu do roku zaświadczenie, o kontynuowaniu nauki
( do 31 października oraz do 31 marca ).

9. Czy mogę dostać dwa kredyty studenckie jeśli studiuję na dwóch uczelniach?
Nie. Możesz otrzymać tylko jeden preferencyjny kredyt studencki.

10. Mam 26 lat. Czy mogę dostać kredyty studenckie?
Twój wiek dziś nie ma znaczenia. Jedynym warunkiem jest rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia.